Home Moda & Güzellik Her Yerde Gördüğümüz Arnavut Kremi Yani Aklık Kremi Nedir?
Her Yerde Gördüğümüz Arnavut Kremi Yani Aklık Kremi Nedir?

Her Yerde Gördüğümüz Arnavut Kremi Yani Aklık Kremi Nedir?

0

Arnavut kremi, işlevi yani kullanım amacı sebebiyle aklık kremi adı altında da halk arasında yaygınca bilinen, cildi beyazlatmak amacıyla kullanılan, evde yapımı gayet kolay ve bir güzellik ve bakım kremidir

Arnavut kremi, ilk olarak Osmanlı dönemindeki Balkan göçmeni kadınlar tarafından bulunmuş ve bilhassa cilt güzellikleri ile meşhur Balkan kadınları sayesinde git gide tanınmış ve yaygınlaşmıştır. Akça pakça diye tabir edilen bir yüze sahip olmak isteyen kadınlar, ciltlerindeki çil, güneş lekesi ya da renk tonu dengesizliklerinden kurtulmak için, aklık kremi uygulamaktadır ve Arnavut kreminden alınan sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür.

Arnavut Kremi Ne İşe Yarar

Aklık kremi diye bilinmesinden ötürü de anlaşılabileceği üzere, Arnavut Kremi, uygulayan kişinin cildinin aklaşması, cilt lekelerinin giderilmesi ve daha taze bir görünüme kavuşması için, renk açıcı bir takım bileşenlere sahip, etkili bir kremdir.
Arnavut kreminin işlevi ile ilgili pek çok insanın beklentisi bu yönde de olsa, esmer tenli kadınların rengini birkaç kullanımın ardından bembeyaz bir ten yaptığını söylememiz pek doğru olmaz ancak düzenli ve uzun süreli kullanım sonunda, kişinin ten renginde kayda değer ve gözle görülür bir açılma olduğu ayrıca aklık kreminin sadece ten renginin genel olarak beyazlamasına değil, aynı zamanda cilt lekelerine de iyi gelmesi sebebiyle kişiyi daha fresh bir görüntüye kavuşturup, daha genç ve bakımlı gösterdiği kullanıcılar tarafından sıklıkla bildirilenler arasındadır. Madecassol yara, yanık ve sivilce izi giderici kremine en iyi doğal alternatif Aklık kremidir.

Piyasaki bazı firmalar tarafından fabrikasyon olarak üretilmekte ve satılmakta olan Arnavut kremi, normalde tamamen ev yapımı, doğal bir kozmetik ve güzellik ürünüdür. Aklık kremi yapımı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz bu yazımız sonunda, siz de evde kendi Arnavut kreminizi yapabilir ve bir süre düzenli kullandıktan sonra beyaz-berrak, ışıl ışıl bir tene kavuşabilirsiniz. Üstelik ev yapımı aklık kreminin içindeki malzemelerin ne olduğunu en ince detayına kadar şahsen bileceğiniz için, yüzünüz gibi hassas bölgelere de çekinmeden uygulayabilir, gönül rahatlığıyla güzelleşebilirsiniz.
Piyasada satılan Arnavut kremlerinin içinde cıva olduğuna dair söylentiler sebebiyle kadınlar arasında her ne kadar oldukça tartışılan bir ürün de olsa, hala azımsanamayacak kadar hanım, aklık kremi kullanarak güzelleşmekte ve pek çoğu güzellik sırlarını kendilerine saklamaktadır.

Arnavut Kremi’nin İçinde Gerçekten Civa Var Mı?

Satın aldığımız ürünlerin ambalajlarında ürün içeriği ile ilgili her ne kadar bilgiler mevcut olsa da, pek çok firma, zaman zaman binlerce liralara sattıkları ürünlerin formüllerini deşifre etmemek amacıyla, içerikle ilgili bilgi verdikleri kısımda bir takım kesinliği olmayan datalar vermektedir. Dolayısıyla, satın alacağınız ürünün içinde civa olup olmadığını üretici firma dışında kesin olarak kimse bilemez.
Ancak firmaların genel olarak iddia ettikleri şey Arnavut kreminin yapımında arbutin ve neven yağı kullandıkları yönündedir. Yine iddialarına göre, cildin beyazlamasına, lekelerin giderilmesine kısacası aklığa sebebiyet veren bileşenler arbutin ve nevendir.

Arnavut kremi; cilt beyazlatmak ve cilt lekelerini gidermek için kullanılan expigment krem v.b. kimyasal ürünlere çok iyi bir doğal aklık kremi alternatifidir.

Arnavut Kremi Nasıl Yapılır

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, pek çokları tarafından civa kullanarak yapıldığı iddia edilmekte olduğundan oldukça tartışmalı bir üründür. Özellikle Makedonya kökenli olan Candan Erçetin isimli değerli sanatçımızın da bu kremi kullanarak beyazladığı yönündeki spekülasyonlardan sonra, hanımefendinin ak pak cildi ancak beyaz cildine eşlik eden kararmaya yüz tutmuş dişleri sebebiyle, içerisinde cıva barındırdığı ve civanın da dişlerde harabiyete sebep olduğu yönündeki dedikoduları arttırmıştır.

 

Arnavut Kremi Evde Nasıl Yapılır?

 • Arnavut kreminin bire bir aynısı olamasa da, amacına uygun olarak cilt lekelerine iyi gelecek ve aklık sağlayacak bir kremi evde de hazırlayabilirsiniz. Bilhassa kremi yüz bölgenize uygulamayı düşünüyorsanız, içinde neler olduğunu kesin olarak bileceğiniz bu ev yapımı Arnavut aklık kremi, düzenli uygulandığında sizde büyük değişeme yol açacaktır.
  Evde Hazırlamak İçin Gerekli Malzemeler şunlardır;
  Lanolin
  Vazelin
  Beyaz Kil
  Arbutin Yağı
  Neven Yağı
  Portakal Suyu
  Yarımşar çorba kaşığı Lanolin ve Vazelini erittikten sonra, 2 tatlı kaşığı civarı portakal suyunu ve yine 2 tatlı kaşığı beyaz kili karışımınıza ekleyip, kıvam aldıktan sonra son olarak Arbutin ve Neven yağlarını da ekleyin ve tercihen ufak bir cam kavanozun içinde soğumaya bırakın. Oda sıcaklığından bir miktar daha soğuk ancak buzdolabından farklı bir yerde muhafaza etmelisiniz ki aklık sağlayan yağlar donmasın.

Arnavut Kremi Nasıl Kullanılır

Evde hazırladığınız Arnavut kremini, her gün aynı saatlerde ve tercihen yatmadan 2 saat kadar önce, cildinizi çeşitli toniklerle iyice temizleyip, yüzünüzü yıkayıp güzelce kuruladıktan sonra, cildinize eser miktarda uygulayabilirsiniz. Karışım oldukça kuvvetli olduğundan ve yüzünüzde soyulmalara sebep olabileceğinden, bolca uygularsam daha çok etkisini gösterir diye yanlış bir düşünceye kapılmadan, uygun bir miktarda yüzünüzün her bölgesine uygulayın.
Arnavut kremini ortalama 1-2 saat cildinizde tuttuktan sonra, yüzünüzü bol suyla yıkayıp kurulayabilirsiniz. Ancak kremi yüzdeki cilt lekelerinden kurtulmak amacıyla değil de, genel olarak ten renginizi açmak amacıyla kullanıyorsanız, kremi vücudunuzun diğer bölgelerine de aynı şekilde uygulamasınız ki, yüzünüzün altından, çene bölgenizden boynunuza doğru bariz renk tonu farklılıkları ortaya çıkmasın.
Yüzünüz aklaşır ancak teninizin görünen diğer bölgeleri koyu renkte kalırsa, komik duruma düşebilirsiniz.
Satın aldığınız ya da evde yaptığınız Arnavut kremini kullanırken her şeyden önce dikkat etmeniz gereken husus, düzenli kullanımdır. Sadece aklık kremi için değil, medikal ya da kozmetik her türlü ürün için de geçerli olduğu üzere, fayda sağlayabilmek için istikrarlı, uzun vadeli bir kullanım disiplini olmazsa olmaz. Optimum fayda görmek için kremi doğru şartlarda yapıp saklayıp, doğru şekilde kullanmak mühimdir.

Krem Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Ulaşmak istediğiniz sonuca yüzde yüz ulaşabileceğiniz süreç ortalama 4 ila 6 ay arası sürmektedir ancak Arnavut kreminin beyazlatma üzerindeki ilk etkisi gözle görülür şekilde, ilk 5 gün sonrasında fark edilmektedir.
Ancak ciltteki güneş ya da doğum lekeleri gibi lekelerin gözle görülemeyecek kadar silikleşmesi için en azından 1 aylık bir süreç gerekmekle beraber çoğu zaman 12 haftaya kadar etkisini göstermesi için beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Unutmayınız ki Arnavut kremi kullanımı, vücudunuzda bulunan ben gibi doğuştan gelen cilt altı lekelerde işe yaramaz ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak sonradan oluşmuş her türlü lekenin giderilmesinde olağanüstü etkilidir ve ayrıca cilt beyazlatma konusunda da uzun kullanımı sonucunda yüz güldürücü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Siz de Arnavut kremi deneyimlerinizi bizimle yorumlar aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Arnavut kremine alternatif olarak kullanılan, en yakın rakibi Arap Kızı Kremi ni duymuş muydunuz? Duymadıysanız, cilt beyazlatma amacıyla kullanılan bir başka aklık kremi olan Arap Kızı kremini de kullanabilirsiniz.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir